Moje 3 roky stará Logitech G300 mi začala dělat double click. Zpočátku jen levé tlačítko, postupem času se přidalo i pravé a já byl čím dál tím častěji naštvaný. Problém jsem dočasně vyřešil koupí Logitech RX 250 (kancelářská myška jak se patří), ovšem na stole mi pořád ležela G300. Konečně po asi 3 měsících jsem si našel čas na opravu. Na youtube jsem si našel návod na opravu tlačítka a pustil jsem se do rozebírání myši. Návod na moji myš jsem ani nehledal, mám rád vlastní průzkum :) Mám pro vás však poměrně detailně zachycený můj postup při akci.
Na začátku akce máme myš bez viditelných šroubků, musíme tedy odstranit teflony (doporučuji něčím ostrým zajet pod teflon a odlepit ho – např. odlamovacím nožem).
Po odstranění se dostaneme k šroubkům, které vyšroubíme. Myš už nic jiného nedrží, stačí ji rozdělit.
Tištěný spoj drží na místě 3 šroubky a je k němu připojený kabel. Kabel odpojíme a šroubky vyšroubíme, přičemž 2 z nich drží i černý kryt senzoru.
Identifikujeme vadný spínač a pustíme se do opravy. Opravu snímače můžete využít na drtivou většinu prodávaných myší. Senzor drží pohromadě díky pacičkám na bocích, stačí je mírně vycvaknout (opět se osvědčil odlamovací nožík).
Po oddělání krytu spínače dávejte pozor na drobný, většinou bílý, bazmek. Špatně se hledá :)
Mírným tlakem ve směru šipky vytlačíme část spínače s pérkem.
Tím se nám přepínač uvolnil a můžeme s ním dále pracovat. Cílem je napružit pružnou část, ne ji však zlomit. Postupujte opatrně a s péčí, na tomto vše stojí a padá!
Máme napruženo a můžeme se pustit do zpětného osazení. Jde o velice jemnou práci vyžadující spoustu trpělivosti. Nejprve umístíme část 1 mezi kontakty a následně zacvakneme část 2 do malinkého zoubku. Pružinka nám však musí zůstat na středové části, nesmí zapadnout dolů. Pokud nemáte drobnější ruce tak doporučuji využít přítelkyni/ženu/dítě.
Po osazení musíme pružinku mírným tlakem zacvaknout do miniaturního caplíku na středové části. Správnost nasazení můžeme zkusit stiskem – pokud spínač cvakne (mačkáme do místa, kde bylo tlačítko!), máme osazeno dobře. V případě že ne, musíme celou část vyndat a opakovat osazení (pokud si pružinku zvládneme i narovnat, musíme ji znovu napružit).
Pokud nám spínač pěkně cvaká máme hotovo a zakrytujeme jej.
V případě že máte potřebu rozebrat i vrchní část, přikládám návod i na tuto část. Moc dílů se vyměnit nedá (chtěl jsem napružit pružinu která brzdí kolečko, ale tu se mi vyndat nepovedlo) a tak nedoporučuji ztrácet čas tímto úkonem a vrchní část nerozdělávat.
Po odstranění rozvaděče světla vycvakneme plasty, které drží vrchní část. Po vycvaknutí drží už jen v přední části, kterou stačí taktéž vycvaknout (např. malým šroubovákem tlačítko podebrat)