Studentský notebook – repas za rozumnou cenu

Pomalu nám přichází období, ve kterém bude spousta studentů vybírat přenosný počítač na střední či vysokou školu. Někteří kupují levné nové stroje, ti majetnější si dopřejí dražší a kvalitnější poloprofesionální počítač a ti vychytralejší s přehledem v IT si dopřejí kvalitní firemní ovšem levné notebooky. Dnes se zaměřím na poslední kategorii a poradím vám, jak si dopřát levný a kvalitní počítač na studia (menšího podniku, domácí užití,…)

Nejprve lehce vysvětlím, proč je v dnešní době v určitých situacích výhodnější kupovat repasovaný (již jednou použitý, vyčištěný a případně opravený) notebook. Když se podíváme na vývoj v IT za posledních 5 let, zjistíme, že se posouváme kupředu velmi pomalu. Intel, jakožto hlavní výrobce počítačových procesorů, aktuálně nemá konkurenci – AMD zpomalilo ve vývoji (teprve letos má uvést po dlouhé době konkurenceschopný procesor) a tak Intel nemá potřebu vyvíjet nové a nové technologie – vždyť by konkuroval sám sobě. Tento fakt nám při nákupu „repasu“ velmi nahrává (ovšem při nákupu nového stroje jde proti nám), protože i 4 až 5 let starý procesor je v dnešní době použitelný a leckdy i stejně výkonný jako nový. Dostávám se k aktuální tendenci Intelu snižovat spotřebu procesorů, což jde ruku v ruce s lehkým snížením výkonu. Jsme ve fázi, kdy zisk výkonu novou architekturou nebo výrobním procesem je takřka odstraněn snížením spotřeby (oproti předchozí generaci je potom nárůst výkonu v jednotkách procent). Může se potom stát, že „žravý“ starý procesor je silnější než nový iX-xxxxU (U na konci značí procesor s nízkou spotřebou energie). Displej je někdy u nových notebooků lepší (platí, že IPS je lepší než TN /pozorovací úhly, kvalita barev/), ale stále se můžeme setkat se špatnými panely. V dalších ohledech se notebooky moc neliší, klasickou výbavou je 4GB ram a disk od 320GB (v nejlevnějších nových počítačích je disk mnohdy velmi pomalý a brzdí celou sestavu).

Doporučuji vybírat zavedené značky a to konkrétně Dell, HP vyšších řad (Probook, Elitebook) a Lenovo/IBM Thinkpad. Tito výrobci vyrábí profesionální počítače se zaměřením na výkon a životnost, je zde potom nižší šance na poruchu – některé počítače jsou skoro nesmrtelné

Před cestou do obchodu je dobré se připravit – podívat se na internetu na vnitřní konstrukci počítače a to hlavně na uchycení pantů displeje (nejsou dobré konstrukce, kde je pant samotný /bez prodloužených částí/, protože se takový pant může lehce vylomit z těla /u business notebooků to je většinou v pořádku/ a chlazení chipsetu – stačí kousek kovu /nechlazený má větší šanci na poruchu/). Repasovaný počítač je ideální si prohlédnout na prodejně (úplně nejlepší je si prohlédnout nevyčištěný kus, uvidíte, v jakých podmínkách musel pracovat). Doporučuji zkontrolovat vizuální stav – opotřebení tlačítek (to napoví, jestli notebook ležel 2 roky v kanceláři v docku nebo jej někdo využíval v terénu), konstrukci jako celek (stane se, že je něco ohnuté, promáčklé nebo zlomené). Dále je vhodné počítač zapnout a provést základní diagnostické testy – kontrola S.M.A.R.T. disku (počet hodin v provozu, vadné sektory atd.) a v případě dostatku času i kontrolu povrchu (HD Tune), pokud to baterie umožňuje tak zkontrolovat počet cyklů nabíjení. V případě, že nemáte možnost počítač prohlédnout osobně, je zde možnost počítač objednat přes internet a prohlédnout doma – máme 14 dní na rozmyšlení a případné vrácení. Dobrý prodejce Vám poskytne záruku minimálně 12 měsíců, ten lepší dokonce 2 roky.

Doma doporučuji provést čistou instalaci operačního systému a všech ovladačů. Někdy se stane, že v tomto ohledu není vše 100%. Po tomto posledním úkonu máte kvalitně zpracovaný a výkonný počítač za rozumnou cenu.