Dosové hry na Windows

Chtěl jsem si zahrát staré dosové hry. Na Windows 8.1 Pro 64 bit mi samozřejmě žádná spustit nešla, to se dalo očekávat. Hledal jsem tedy nějaký poměrně jednoduchý způsob, jak hry pár soubory poupravit tak, abych je mohl spouštět na 1 kliknutí. Nechtěl jsem využívat nějaký software, ze kterého využiji jen malou část a další bude zbytečná. Ono, kde nic není, tam se nic nepokazí a tak jsem začal hledat a zkoušet.

Zadařilo se. Využil jsem 3 MB velký dosbox emulátor a za pomoci dalších souborů, ctrl + c, ctrl + v a chvilky zkoušení, co je doopravdy nezbytné a bez čeho se obejdeme, jsem se dostal na docela snadný postup. Rozhodl jsem se, že ho sem sepíšu, může se někomu hodit :)

  1. Stáhneme, mnou připravený, soubor, který obsahuje vše podstatné – Dosovky
  2. Extrahujeme jej (je pouze zazipovaný, není nutný žádný zvláštní SW)
  3. Například z webu http://www.bestoldgames.net/si stáhneme nějakou hru (mé oblíbené: Commander Keen, Grand Prix Circuit, Ski or Die,…)
  4. Extrahujeme stažený soubor, otevřeme složku uvnitř a všechny soubory v ní překopírujeme do našeho souboru a to konkrétně do adresáře .\Nazev hry\hra.
  5. Přejdeme do adresáře .\Nazev hry\hra a podíváme se na soubor „nazev spustitelného souboru.conf“. Tento soubor otevřeme v poznámkovém bloku a podíváme se na řádek „nazev spustitelného souboru.EXE“. Místo „nazev spustitelného souboru“ napíšeme spustitelný soubor hry (keen1.exe, s.exe, gpega.exe,…), kterou jsme si stáhli. Poté soubor uložíme a zavřeme. Již uložený soubor taktéž pojmenujeme názvem spustitelného souboru ve tvaru „nazev spustitelného souboru.conf“.
  6. Přejdeme o adresář výše .\Nazev hry a v poznámkovém bloku otevřeme soubor „nazev_hry.bat“. V řádku „.\hra\dosbox -conf .\hra\nazev spustitelného souboru.conf -fullscreen -exit“ přepíšeme „nazev spustitelného souboru“ na shodný název jako v bodě 5. Pokud bych využil příkladu, tak bych na tento řádek vepsal keen1.conf, s.conf, gpega.conf.
  7. Nyní adresář .\Nazev hry pojmenujeme názvem hry.
  8. Posledním krokem je pojmenování „nazev hry.bat“ a případné vytvoření zástupce tohoto souboru (máme však na paměti, že při přesunutí složky „Nazev hry“ zástupce přestane fungovat – změní se cesta). Složku „Nazev hry“ nechejte v celku, jednotlivé soubory nepřemisťujte po disku (např.: „nazev hry.bat nepřesunujeme na plochu, přesunujeme vždy jen zástupce!).
  9. Užijeme si hru :)
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat