MS-DOS 6.22

Začalo to jednoduše, kamarád se stěhoval do USA a při vyklízení jedné ze skříní našel počítač Dell OptiPlex GX110. Vzpomněl si, že to je asi 10 let stará mašina o které si myslel, že už je dávno ve sběru. Tak jí chtěl tento osud dopřát, ale předtím si uvědomil, že má kamaráda, co má rád informační technologie a všechno okolo. Zavolal mi, jestli bych nechtěl počítač asi z roku 2003, funkčnost neznámá. O hodinu a půl později mi ležel na posteli a nad ním jsem se skláněl já a kochal jsem se tím pentiem 3, jenž jsem nikdy předtím neviděl (je to ještě CPU na kartě). Stále jsem nevěděl, zda-li tento počítač budu rozebírat nebo na něm něco zkoušet.dell_stary_pc

Po vyčištění počítače jsem se rozhodl, že ho tedy zkusím zapnout. Našel jsem nutnou kabeláž, zapojil a zmáčknul kouzelné tlačítko. Počítač začal hučet, zablikal, pípnul a rožnul se monitor. Hrozivě pomalým tempem načetl Windows 2000 Professional a mě se dostavil krásný pocit, jako když vyhrajete ve sportce. Ovšem s takhle shnilým počítačem toho moc nenaděláte – čekala toho krasavce změna systému. 1. pokus – Windows 98 – počítač neprojevoval zájem. 2. pokus – Windows 95 – žádná reakce. 3. pokus – MS-DOS 6.22 – okamžitá reakce a následná instalace proběhla bez problému za pomoci zkušeného člověka, který poskytl i daný operační systém na 3 disketách, kterému tímto ještě jednou děkuji.

dos

Poskytovatel systému mě obšťastnil i základní sadou příkazů:

,,Klávesnici si přepneš CTRL + ALT + (F1/F2), cd přejde do jiného adresáře (cd mrazik), cd.. tě vrátí o úroveň výš, dir vypíše obsah adresáře a tree podsložky. Když budeš kopírovat, tak ve tvaru copy C:\mrazik.exe A:\ (co kam). Rd odstraní adresář, md jej vytvoří a del z něj vymaže soubory. Cls maže obrazovku. Tohle ti zatím stačí, zbytek na googlu.”

Já jsem byl samozřejmě uchvácen ze systému a pustil jsem se do zkoušení, Nevím jak se poskytovatel systému dostal domů, byl jsem velice zažrán do práce se systémem, ale o tom to nyní není. Po několika hodinách jsem se naučil kopírovat, vytvářet, mazat a přecházet mezi složkami. Dále taky spouštět editor, vytvářet soubory a hlavně hrát hry z minulého století. Věděl jsem do čeho jdu, protože ještě před 4 lety jsem měl počítač s Windows 95. Okamžitě jsem začal stahovat hry z bestoldgames.net, následně jsem je nakopíroval na diskety a poté okopíroval na PC s dosem. Ani netušíte jak moc jsem se těšil na hru Keen 1 – 4. Bohužel zrovna zde mě potkala nekompatibilita hry s grafikou. Poté, co hru zapnu, tak dostane docela nepříjemný červený nádech a dá se hrát jen “Paddle war”.

keen

Rozhodl jsem se tedy, že zkusím štěstí jinde – Ski or Die – zkráceně Ski. Výborná hra, po zapnutí se objevíte v nějakém zimním areálu a vybíráte si mezi několika zimními hrami – puckovačka, sjezd na lyžích, jízda v pneumatice, skoky na lyžích a snowboarding. Naštěstí mi tato hra fungovala a já byl (a stále jsem) radostí bez sebe. Ovládáte šipkami a entrem, takže správné oldschool ovládání nechybí.

ski

Ovšem že jsem se touto hrou nebavil celou dobu, následoval klasický PACMAN, tetris, pokus o pochopení civilization a simcity v prvních edicích. Další hru, kterou jsem hrál i na PC s W95 byl Grand Prix Circuit. Klasické formule v dobové grafice a zvuky. Máte na výběr mezi jízdou na čas, jedním závodem a celým šampionátem. Na svou dobu dobrá hra obohacená o řazení, možnost zničit formuli při nastavení určité úrovně, zpětná zrcátka a 3 formule, se kterými se můžete vydat na trať. Božská to hra!

f1_1988

Tímhle bych mou tůru po MS-DOS (vlastně po hrách na něj) zakončil. Jak jistě víte, dos neměl tak obrovské množství možností jako dnešní systémy (proto se taky vlezl na 3 diskety /1 má 1,46 MB/). Mohl bych to rozvést na podrobný návod, vysvětlit každý příkaz z helpu, ale to já nechci, jelikož bych se do toho mohl solidně zamotat a navíc je taky všechny neznám (znám tak 20, víc nepotřebuji k mé činnosti).

intel_pentium_III